Konzultácia s našim poradcom   |   (+421) 948 107 743   |   bookings@simcasmalta.com

Malta | Stredná Škola v Zahraničí

Malta je ideálnou destináciou pre mladých študentov.

Situovaná v srdci Stredomoria, vzdialená len dve hodiny cesty lietadlom z Viedne, oplýva táto bývalá britská kolónia nádhernými plážami, krištáľovo čistým morom a skvelou klímou.

Výhodami sú bezpečné prostredie, jednoduché cestovanie a bezproblémová aklimatizácia zahraničných študentov, pretože Malťania sú otvorení, priateľskí a srdeční. 

Našich študentov umiestňujeme do atraktívnych štvrtí Sliema, St. Julian’s a priľahlých rezidenčných oblastí, odkiaľ sa ľahko dostanú autobusom do školy a ktoré poskytujú množstvo možností na trávanie voľného času, ako sú obchody, fitness, šport, kultúra či zábava.

Hoci je Malta krajina rozlohou malá, je bohatá nielen na historické pamiatky, prírodné krásy, ale aj spoločenský život a rôzne udalosti počas celého roka, ako sú koncerty,výstavy, festivaly, divadelné predstavenia alebo športové podujatia.

Systém školstva je totožný s britským vzdelávacím systémom. Študenti absolvujú jeden z dvoch ročníkov tzv. Sixth Form – teda ekvivalent 3. alebo 4. ročníka gymnázia na Slovensku a študujú štyri vybrané predmety.

Neoceniteľné skúsenosti

Vďaka ročného pobytu v zahraničí spoznáte množstvo skvelých ľudí a naučíte sa veľa o inej kultúre. Zároveň sa počas tohto roka naučíte aj veľa o sebe, objavíte v sebe nové stránky, schopnosti a možnosti. Veríme, že spoznávaním iných kultúr sa stávame tolerantnejší k sebe navzájom a k odlišnému spôsobu života.

Osobný pohovor

Pozveme vás na osobný pohovor, ktorého cieľom je lepšie študenta spoznať a posúdiť, či je jazykovo zdatný a dostatočne zrelý na absolvovanie školského roka na strednej škole v zahraničí. Zároveň tu má študent a jeho rodičia príležitosť opýtať sa na všetky podrobnosti. Vzhľadom na náročnosť procesu vybavenia programu a jeho špecifiká, je osobný pohovor študenta s rodičom (najlepšie obidvomi), povinný.

Prihláška a ostatné podklady

Uchádzači o študijný rok na strednej škole v zahraničí vyplnia záväznú prihlášku a prihlasovací formulár, ktorý doručia do agentúry Simcas. Agentúra následne potvrdí účasť študenta v programe a odosiela postupne všetky informácie o umiestnení študenta (hostiteľská rodina, škola, transfer pri príchode na Maltu).

Príprava pred odchodom do zahraničia

Krátko po osobnom pohovore má študent príležitosť ešte raz si v pokoji všetko premyslieť a potvrdiť svoje rozhodnutie absolvovať študijný program. Pred odchodom dostane študent Pred - odchodový balíček - rôzne užitočné informácie, praktické tipy, atd.

Súčasťou je aj prípravné INFORMAČNÉ STRETNUTIE, kde sa študent bude môcť znova opýtať na čokoľvek a dostane vela užitočných informácií o tom, ako sa pripraviť na program, čo očakávať, ako sa počas programu správať, čomu sa vyhnúť, atď. Každý študent absolvuje takéto stretnutie buď v skupine alebo individuálne. Veľmi dôležité je pozorne si prečítať všetky materiály, ktoré od nás študent pred odchodom dostane. V prípade, že študent alebo rodičia čomukoľvek nerozumejú, najlepšie je prekonzultovať otázky a prípadné obavy s pracovníkmi agentúry vopred, aby sa predišlo nedorozumeniam či sklamaniam.

Výber hostiteľskej rodiny

Akonáhle sú všetky podklady uchádzača spracované, začne sa výber hostiteľskej rodiny. Nakoľko sa vyberá rodina, v ktorej student strávi celý nasledujúci rok, venuje sa tomuto procesu veľká pozornosť. Fáza hľadania vhodnej rodiny zvyčajne trvá aj niekoľko mesiacov a vyžaduje si zo strany uchádzača trpezlivosť. Hostiteľská rodina sa vyberá veľmi pozorne a dôkladne, na základe osobných referencií, s prihliadnutím na osobnosť uchádzača. Vychádza z predchádzajúceho osobného pohovoru so študentom. Hostiteľskú rodinu vyberajú osobne naši pracovníci na Malte.

Aká je hostiteľská rodina?

Neexistuje typická hostiteľská rodina. Pri výbere hostiteľských rodín je dôležité, aby išlo o ľudí, ktorí povahovo a svojím domovom vedia a chcú zabezpečiť zahraničnému študentovi príjemný hostiteľský domov a priateľské prostredie. Môže ísť o rodinu s deťmi, starší či mladší pár bez detí alebo s odrastenými deťmi, ktoré už nežijú doma, pod hostiteľskou rodinou sa môže rozumieť aj jedna osoba s dieťaťom či bez neho, ktorá má záujem hosťovať zahraničného študenta. Akceptujte svoju hostiteľskú rodinu, do ktorej bude študent umiestnený. Každé prostredie, čo ako odlišné od domáceho, v ktorom študent doteraz žil, je prínosné a možno sa z neho veľa naučiť.

Lokalita a umiestnenie

Našich študentov umiestňujeme v najživšej a najatraktívnejšej časti na severovýchode ostrova – St.Julian´s, Sliema a priľahlé rezidenčné štvrte Swieqi, San Gwann, Ibragg, Pembroke, Ta Giorni v Naxxar. Sú to časti s najvyšším životným štandardom, blízko centra a poskytujú jednak dobré dopravné napojenie do všetkých častí Malty a jednak bohaté možnosti na trávenie voľného času, či už sú to športoviská, fitness, obchody, kiná alebo prímorská promenáda, pláže a zábava. Hlavné mesto Valletta sa nachádza cca 25 minút cesty autobusom.

Kde umiestnený určite nebudeš: na juhu Malty v malých dedinkách, či odľahlých lokalitách, v hlavnom meste Valletta, ktorá je na Malte skôr administratívnym a nákupným centrom.

ZODPOVEDNÁ ÚLOHA

NA STRANE ŠTUDENTA
 • Absolvovanie ročného pobytu v zahraničí nie je len dobrodružný výlet, ale aj veľké rozhodnutie. Venuj dostatok času rozhovoru s rodičmi, ale zamysli sa aj sám / sama nad tým, čo je tvojou hlavnou motiváciou, prečo chceš takýto pobyt absolvovať, prečo práve v tej krajine, pre ktorú si sa rozhodol. Na čo sa najviac tešíš a čoho sa obávaš.
NA STRANE AGENTÚRY
 • Absolvuješ u nás pohovor ty aj tvoji rodičia. Táto časť je povinná. Pomôžeme vám ujasniť si očakávania, vysvetlíme vám priebeh programu, ako aj práva a povinnosti študenta, hostiteľskej rodiny a pravidlá celého programu. Čím viac otázok dostaneme od študenta a jeho rodičov, tým lepšie vie študent i jeho rodičia zvládnuť novú situáciu a aj istý tlak, ktorý so sebou prináša. Pred odchodom čaká všetkých študentov orientačné stretnutie, kde si všetky body ešte zrekapitulujeme a je tu znova čas na otázky a diskusiu. Vyhľadávame pre teba vhodnú rodinu. To si žiada veľa času a trpezlivosti. Navyše, na začiatku sa mnohým študentom zdá, že si so svojou rodinou nesadli, dochádza k nedorozumeniam. Nie je to preto, že bol študent umiestnený do „zlej” rodiny, ale v dôsledku kultúrnej odlišnosti a k tzv. “kultúrnemu šoku”. A práve preto je tu koordinátor. Komunikácia je kľúčom k úspešnému absolvovaniu pobytu.

Nový domov

Čoskoro sa študenti začnú cítiť ako doma. V škole majú možnosť zapojiť sa do rôznych klubov a krúžkov, alebo pravidelne športovať.

Žiaci na školách trávia spoločne aj voľný čas a často poriadajú spoločné akcie. Spoločne so svojou hostiteľskou rodinou a novými priateľmi spoznávajú svoje okolie. Počas roka ale najmä počas školských prázdnin sa pre študentov organizujú rôzne zaujímavé výlety, na ktorých zahraniční študenti objavujú svoju hostiteľskú krajinu ako turisti. O týchto aktivitách študentov včas informuje koordinátor.

Miestny koordinátor

 • Lokálny koordinátor má plniť akúsi rolu dôverníka, ktorý je tu pre študenta počas celého roka. Koordinátor žije v blízkosti miesta, kde bude bývať aj študent. Koordinátor je v pravidelnom telefonickom kontakte so študentom približne každé dva týždne, organizuje uvítacie stretnutie nových študentov v hostiteľskej krajine a študent sa naňho môže obrátiť kedykoľvek to považuje za potrebné.
 • Môže mu zatelefonovať v prípade, že má nejaký problém alebo ak sa má jednoducho chuť porozprávať.

Simcas - jazyková agentúra

Už šestnásty rok pomáhame ľuďom vycestovať do zahraničia za vzdelaním. Za tento čas sme prostredníctvom našich zahraničných partnerov vyslali na ročné stredoškolské štúdium stovky stredoškolákov a nahromadili množstvo poznatkov a skúseností, s tým, aké výzvy a problémy tento typ pobytu prináša. Nakoľko od roku 2011 máme vlastnú kanceláriu aj na Malte, rozhodli sme sa ako jediná agentúra na Slovensku ponúknuť našim študentom jedinečnú možnosť stráviť rok na strednej škole aj na tomto krásnom ostrove v Stredomorí. Výhodou je, že tu využívame naše dlhoročné kontakty, ktoré sú nielen pracovné, ale aj priateľské a práve vďaka tomu môžeme našim študentom ponúknuť skutočne kvalitné školy a priateľské, starostlivé hostiteľské rodiny, ktoré sú ochotné prijať študenta medzi seba a vytvoriť mu počas návštevy druhý domov.

 • Starostlivo pre našich študentov vyberáme hostiteľskú rodinu a školu
 • Oficiálnym jazykom na Malte je angličtina, ktorá je tiež vyučovacím jazykom na školách
 • Spolupracujeme s renomovanými výberovými školami (súkromné a medzinárodné bilinguálne štátne školy)
 • Sme našim študentom k dispozícii priamo na Malte, pomôžeme im aklimatizovať sa a zorientovať v cudzom prostredí.
 • Sme s nimi v pravidelnom kontakte a vždy sa na nás môžu obrátiť a spoľahnúť
 • Bezpečné prostredie (Malta má veľmi nízku kriminalitu a študenti sa tu budú cítiť bezpečne)
 • Príjemná klíma počas celého roka (zimy sú mierne a krátke a trvajú zvyčajne od konca novembra do konca februára)
 • Pobyt možný už aj na 1 školský semester (3 mesiace) s možnosťou predĺženia neobmedzene

Malta je krajina Európskej Únie a od Slovenska ju delia len dve hodiny cesty lietadlom, napriek tomu ako južanský ostrov má svoje špecifiká a osobitosti, s ktorými sa budeš musieť oboznámiť a zvyknúť si na ne. Buď otvorený spoznávaniu nových vecí. Uč sa od svojej hostiteľskej rodiny. Úspech tvojho školského roka v zahraničí závisí najmä od teba a tvojho prístupu. Keď budeš zvedavý, otvorený a aktívny, odmenou ti bude skvelý rok, počas ktorého získaš cenné skúsenosti a zážitky, ktoré obohatia tvoj život.

Všeobecné informácie

Vek
16 – 18 rokov

Požiadavky na ovládanie jazyka
Angličtina na úrovni Intermediate /alebo B1

Dĺžka pobytu – možnosti

 • Semester – 13 týždňov
 • 2 semestre – 26 týždňov
 • Školský rok – 41 týždňov 

Termíny

 • Semester: koniec septembra – december
 • 2 semestre: január – jún
 • Školský rok: koniec septembra – jún

Najbližší nástupný termín v septembri 2018

Na program ročného štúdia na strednej škole na Malte je možné prihlásiť sa do 30.5.2018, s nástupom v septembri 2018. Pre bližšie informácie nás prosím kontaktujte na info@simcasmalta.com

Platobné podmienky: záloha 10% z ceny programu, zvyšok je možné flexibilne rozložiť na niekoľko platieb podľa potrieb klienta.

O Malte

www.visitmalta.com ->

Popujatia na Malte ->

Niektoré najviac zastúpené lokality a linky, kde sa o nich dozviete viac:

 • St. Julian´s
 • Sliema
 • Pembroke
 • Swieqi
 • San Gwann
 • Ta' Giorni
 • L-Ibragg
 • Naxxar

Škola a vzdelávací systém

Vzhľadom na svoju koloniálnu minulosť je vzdelávací systém je totožný s britským. Školská dochádzka je povinná od veku 5 do 16 rokov a poskytujú ju školy štátne, cirkevné a súkromné, pričom treba poznamenať, že aj väčšina súkromných škôl zohľadňuje fakt, že na Malte sa 98% obyvateľov hlási k praktikujúcim katolíkom a náboženstvo a jeho princípy sú súčasťou školského života. Školy sú však k žiakom, ktorí sa nehlásia k žiadnemu náboženstvu alebo sa hlásia k inému vierovyznaniu tolerantné a v tomto smere ich nijako neovplyvňujú.

Maltský vzdelávací systém má nasledovné stupne:

 • predškolská príprava (3 – 5 rokov)
 • základná škola (5 – 11 rokov)
 • Vo veku 11 rokov absolvujú žiaci tzv. Eleven Plus skúšku a na základe jej výsledkov najlepší žiaci pokračujú vo vzdelávaní na výberových lýceách, zatiaľ čo žiaci s priemernými výsledkami alebo tí, čo sa skúšky nezúčastnia, pokračujú na menej náročných školách.
 • stredná škola (11 – 18 rokov), pričom posledné dva ročníky (16 – 18 rokov) sa nazývajú Sixth Form.
 • Vo veku 16 rokov absolvujú študenti skúšku SEC (Secondary Education Certificate).
 • Vo veku 18 rokov ukončia strednú školu maturitou, International Baccalaureate,ktorá umožňuje nástup na univerzitné štúdium.
 • Podľa toho, ktorý ročník výmenní študenti absolvujú môžu ale nemusia absolvovať spomínané záverečné skúšky. Každý študent však dostane záverečný certifikáť a hodnotenie jeho pôsobenia na škole.
 • od roku 1952 univerzita University of Malta.

Praktické informácie o fungovaní školy

Školský rok pre základné a stredné školy začína posledný septembrový alebo prvý októbrový týždeň a končí sa posledný deň v júni. Počas roka majú študenti semestrálne prázdniny v novembri (3 dni), Vianočné prázdniny (15 dní) , semestrálne prázdniny v marci (2 dni), Veľkonočné prázdniny (8 dní) a okrem toho voľné dni počas štátnych sviatkov. Maltskí študenti majú najviac voľných dní v Európe, v priemere o 14 dní viac oproti ostatným krajinám.

Vyučovanie začína medzi 8:00 a 8:30 a končí medzi 13:30 a 14:30. Počas vyučovania majú študenti krátke prestávky na presun medzi triedami a jednu 30 minútovú prestávku na obed. V popoludňajších hodinách majú študenti možnosť využívať aj ponuku rôznych záujmových krúžkov, ktoré sa ale platia zvlášť.

Obedy: v školách sa zabezpečujú rôzne. Mladší študenti si so sebou nosia balíčkové obedy z domu, na stredných školách fungujú školské bufety alebo jedálne, kde si študenti môžu zakúpiť sendviče, bagety, menšie teplé jedlá, rôzne občerstvenie a nápoje. Za hlavné jedlo dňa sa považuje večera, ktorá býva takmer vždy varená, preto sa obedy aj v školách riešia skôr menším jedlom.

Cestovanie do školy: Študenti cestujú do školy buď verejnou dopravou alebo školskými autobusmi, ktoré si môžu zaplatiť na začiatku školského roka. Školské autobusy zbierajú ráno študentov a popoludní ich rozvážajú priamo pred ich domy.

Učebnice: štátne školy poskytujú učebnice zdarma, na súkromných školách je potrebné ich na začiatku školského roka zakúpiť.

Tvoje kontaktné osoby počas pobytu na Malte

Počas pobytu v zahraničí sa síce vyžaduje veľká miera samostatnosti, ale je veľmi dôležité mať podpornú sieť zloženú z ľudí, ktorí sú vždy nablízku a sú tu vždy pre teba a starajú sa o to, aby si v zahraničí strávil naozaj pekný rok. Sú to:

Agentúra Simcas

Agentúra Simcas ti pomáha s prípravami na študijný rok v zahraničí. Naši spolupracovníci sú v dennom kontakte s tvojou hostiteľskou krajinou.

Tvoj koordinátor

 • Tvoj koordinátor je spolupracovníkom programu a pôsobí v oblasti, kde sa nachádzaš a počas pobytu je tu pre teba, keď potrebuješ podporu a pomoc.
 • Jeden koordinátor sa v priebehu školského roka stará o viacerých študentov.
 • Koordinátori majú dlhoročné skúsenosti s touto prácou.
 • Koordinátori sa pravidelne zúčastňujú školení a výcvikov, aby svoju úlohu perfektne zvládli.
 • Koordinátori organizujú pre študentov v zahraničí spoločné výlety a rôzne stretnutia, aby mali možnosť zoznámiť sa aj medzi sebou.
 • Koordinátor spolupracuje so školou, ktorú študent navštevuje. Pomáha študentovi pri zápise a výbere voliteľných predmetov ak ho o to študent požiada.

Tvoja škola

Pracovníci Simcas pre teba vyhľadajú školu v blízkosti hostiteľskej rodiny. Na každej škole sa nachádza študentský poradca, ktorý ti spolu s koordinátorom pomôže udomácniť sa na škole. Na nich sa treba obrátiť ak budeš mať akékoľvek otázky ohľadom štúdia. Na jednu školu sa umiestňuje len pár zahraničných študentov (zväčša 4 - 6). Je to v záujme študenta, aby čo najviac zapadol do prostredia. Na Malte však žije množstvo cudzincov z celého sveta, rovnako ako tu existuje množstvo zmiešaných rodn, preto sa na svojej škole okrem maltských študentov určite stretneš aj so študentami z iných krajín, ktorí na čas alebo trvalo žijú na ostrove.

Tvoja Hostiteľská rodina 

Počas tvojho pobytu si v najužšom kontakte so svojou hostiteľskou rodinou, stávaš sa jej plnohodnotným členom. Pamätaj na to, že nie si hosťom, pre ktorého sa všetko zabezpečuje. Budeš mať svoje práva a povinnosti rovnako ako doma. Je normálne, že sa študent podieľa napríklad na pomoci pri príprave jedla, upratovaní svojej izby, starostlivosti o domáce zvieratko alebo postráži mladšieho „súrodenca“. Venuj v prvých dňoch veľa času rozhovorom s tvojimi hostiteľskými rodičmi, aby ste si vyjasnili, aký je bežný chod domácnosti, aké rodinné pravidlá či zvyky sa dodržiavajú a čo sa od teba očakáva. Počítaj tiež s tým, že tak ako si občas nerozumieš s vlastnými rodičmi či súrodencami, môže sa podobná situácia vyskytnúť aj v hostiteľskej rodine. Dôležité je riešiť problém tam, kde vznikol. Hlavným pravidlom je otvorenosť a komunikácia. Rovnako sa môže vyskytnúť akýkoľvek školský, či osobný problém, s ktorým by si sa mal v prvom rade obrátiť na svoju hostiteľskú rodinu, nakoľko je to práve ona, kto ti v prípade problému vie najrýchlejšie pomôcť.

Jazykové kurzy a pobyty v zahraničí
Študujte jazyky a buďte vo svete ako doma!

Prinášame vám výber najkvalitnejších jazykových škôl po celom svete. Navyše pre Vás zabezpečujeme u našich partnerov zaujímavé zľavy a výhodné ponuky, takže nič nepreplácate. Naopak, naše ceny sú často ešte výhodnejšie ako keby ste pobyt objednávali priamo v škole. Poskytujeme kompletné poradenstvo a zabezpečenie študijného pobytu. Vychádzame z našich bohatých skúseností a vedomostí.

Zabezpečíme vám komplet servis od vstupnej konzultácie, cez ubytovanie, letiskové transfery, letenku a cestovné poistenie.

Jazykové kurzy v zahraničí
Ubytovanie
Poradenstvo pri výbere kurzu
Letenky
Cestovné poistenie
Mimoškolské aktivity
O NÁS

24 hod. pohotovostná linka

Konzultujeme s vami, aby ste z jazykového pobytu vyťažili maximum.

(+421) 948 107 743

bookings@simcasmalta.com

KONTAKT